נפרדות מהבושה וחוסר הנוחות: חידושים בתחום האסתטיקה הגניקולוגית

תחום הגינקולוגיה ידוע כתחום המטפל בבעיות בריאותיות שונות הקשורות לפריון ולמערכת הרבייה הנשית. לאחרונה התפתח מאד תחום חדש, שלא מרבים לעסוק בו ברבים, מן הסתם כי מדובר בסוגיות אינטימיות עדינות, מהסוג שנשים חשות לא פעם אי נוחות לדבר עליהן, אפילו עם הקרובים להן ביותר.

בדרך כלל אשה מחליטה ללכת לרופא ולחשוף את הבעיה האינטימית שלה, רק כאשר כואב לה מאד במשך זמן רב. היא תעדיף לסבול בשקט אם יש אי נוחות או כאב מסוים בשעת קיום יחסי מין, אבל תלך להיבדק רק כאשר הדברים יגיעו להחמרה קריטית. היום, התחום שבו אני עוסק מביא מהפכה בנושא הזה: נשים מתחילות להבין שהרפואה מספקת מענה גם כאשר קיום יחסי המין כרוכים באי נוחות, כאב, או כאשר יש איזושהי בעיה אסתטית או תפקודית שמטרידה אותן מאד.

הסוגיה האסתטית כוללת מספר תופעות שיכולות לגרום אי נוחות עד כדי כאב. מדובר ביובש או גרד בנרתיק, דלקות חוזרות ונשנות, בריחת שתן ואי נוחות בשל נראות או בשל הפרשות שונות וריחות רעים.

נשים אינן יודעות שתופעת בריחת שתן נפוצה באוכלוסיה גם בקרב נשים בריאות. אחת מכל שתי נשים בממוצע סובלת מבריחת שתן לאחר הפסקת המחזור בגיל הבלות. 80% מאותן נשים סובלות מאי נוחות באזור הנרתיק – גרד, עקצוץ, יובש וכדומה.

נשים אחרי לידה ונשים מניקות סובלות מתופעה של יובש בנרתיק ולא תמיד מודעות לכך, שמדובר בבעיה שאינה נדירה. הן סובלות מכאבים באזור האינטימי בשעת קיום יחסי מין ונקלעות למצוקה שיכולה להגיע עד כדי פגיעה בקשר הזוגי. ההחלטה לפנות ולקבל טיפול מגיעה באיחור רב, רק כאשר הדברים מחמירים מאד.

חשוב לי להבהיר שאין שום דבר שבגללו שווה להמשיך לסבול. קיימים כיום סוגי טיפול לא פולשניים, אשר מסוגלים לשפר את התחושה ולהפסיק את אי הנוחות (ובמקרים רבים גם את הבושה) תוך מספר קטן של טיפולים. במקרים רבים, אין כלל צורך באשפוז והאשה שבה לביתה לאחר טיפול יום או ניתוח. רוב הטיפולים אינם פולשניים. מדובר בטיפולים המבוססים על זריקות, טיפולים בלייזר, ניתוחים פלסטיים באיברים האינטימיים, שיקום של נזקים בקרום הבתולין, קונדילומות ועוד.

הגיע הזמן שנשים תהיינה מודעות למגוון הטיפולים והאפשרויות שיש לרפואה האסתטית להציע, גם בתחום הגינקולוגיה. לא פעם מתברר שפונקציונליות ואסתטיקה הולכות ביחד. מתן טיפול נכון לבעיה אסתטית, מסוגל במקרים רבים לפתור גם קשיי תפקוד ולקטוע תקופה ארוכה של מצוקה ובושה.

הכותב ד”ר פבלו רוסו הוא רופא מומחה ברפואת נשים ויולדות.

חשוב לי להבהיר שאין שום דבר שבגללו שווה להמשיך לסבול. קיימים כיום סוגי טיפול לא פולשניים, אשר מסוגלים לשפר את התחושה ולהפסיק את אי הנוחות (ובמקרים רבים גם את הבושה) תוך מספר קטן של טיפולים. במקרים רבים, אין כלל צורך באשפוז והאשה שבה לביתה לאחר טיפול יום או ניתוח.
ד"ר פבלו רוסו
לזימון תור ויעוץ בתחום חייגו
*2323

זימון תור

הזינו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם