כאבי מחזור קשים? אולי מדובר באנדומיטריוזיס.

מחלת האנדומטריוזיס היא מחלה נפוצה מאוד הנחקרת בתחום הרפואה, אך יחד עם זאת, אין מספיק מודעות למחלה ולתסמינים שלה. כיום אנחנו במצב טוב הרבה יותר מאשר לפני כעשור, אך עבודה רבה עוד לפנינו כשגרירי המחלה.

מהי מחלת האנדומטריוזיס ?

אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית, כרונית, דלקתית, תלוית אסטרוגן, הפוגעת בעיקר בנשים צעירות בגיל הפיריון. המחלה גורמת לפגיעה משמעותית באיכות החיים ואחראית לפניות חוזרות ונשנות למענה רפואי בשל כאבים. מדובר באחת המחלות החידתיות, שמעסיקות רבות את עולם המחקר.
המחלה נגרמת בשל הימצאותם של תאים דמויי רירית הרחם מחוץ לרחם. האזורים הנפוצים להימצאותם: החצוצרות, השחלות, רצועות התומכות ברחם, דפנות האגן, מעי, שלפוחית, ולעתים גם באזורים מרוחקים יותר כגון ריאות, סרעפת ועוד.

עד כמה המחלה נפוצה ?

ההערכה כיום היא שכעשרה אחוזים מכלל הנשים בגיל הפריון סובלות מן המחלה. שכיחות המחלה בישראל זהה לשכיחותה בעולם כולו.

האם המחלה גנטית ?

קיימת שכיחות גבוהה יותר של אנדומטריוזיס במשפחות שבהן אובחנה המחלה. אצל קרובות מדרגה ראשונה ובעיקר בקרב אחיות תאומות.

סובלת מכאבי וסת/ ביוץ/ אגן (אך לא רק…) ?

כאבי אגן כרוניים וכן כאבי מחזור קשים הינם התסמינים השכיחים ביותר בקרב נשים הסובלות מאנדומטריוזיס. תסמינים נוספים הינם: כאבי ביוץ, כאבים בעת קיום יחסים, תלונות הקשורות למערכת העיכול בעיקר סביב הווסת: שלשולים עד עצירויות, גזים, נפיחות ודימום רקטאלי בזמן הווסת. גם כאבים הקשורים במערכת השתן, דחיפות או כאב עז בעת מתן השתן, וגם אי פריון .

כיצד מאבחנים את המחלה  ?

במידה ואת סובלת מאחד או יותר מהתסמינים הנ”ל, עלייך לפנות לגניקולוג מומחה למחלה או למרכז ייעודי לאנדומטריוזיס הנמצא בקופת החולים או באחד מבתי החולים בארץ.
מומחה למחלה יידע בדרך כלל על ידי אנמנזה מפורטת וכן על ידי בדיקה גופנית ובדיקות עזר נוספות כמו US ובמידת הצורך MRI לזהות בסבירות גבוהה האם המטופלת סובלת מהמחלה.
עם זאת, האבחנה הסופית מתבססת על הליך כירורגי שנקרא לפרוסקופיה. זהו הליך כירורגי בהרדמה מלאה, שבמהלכו מוחדר לחלל הבטן סיב אופטי קטן דרך חתך זעיר של 5 עד 10 מילימטרים בטבור. הסיב מעביר תמונות למסך, והרופא יכול לבדוק כך את איברי הבטן והאגן. ניתן לסרוק בצורה יסודית את כל אברי האגן והבטן ולהעריך את מיקום הנגעים ואת חומרת המחלה. אם נצפים נגעים חשודים, ניתן בעזרת כמה חתכים קטנים נוספים בבטן התחתונה להסירם ולשלוח אותם לבדיקה פתולוגית כדי לאשר או לשלול את החשד. היתרון של ההליך הכירורגי הוא שניתן באמצעותו גם לטפל במחלה ולהסיר חלק גדול מהנגעים, וכך לשפר את איכות החיים ולהגביר את הסיכויים לפוריות בעתיד.

האם יש קשר בין רמת הכאב לחומרת המחלה?

אין בהכרח הלימה בין רמת הכאב והסבל לבין רמת מפושטות המחלה. תיתכן חולה שסובלת מכאבים קשים, אך המחלה אצלה שטחית. לעומת זאת, ישנן חולות שאינן סובלות מכאבים כלל, אך המחלה אצלן מפושטת.

ומה הטיפול ?

אין כיום טיפול שיכול לרפא אותה באופן ודאי, אלא בדרך כלל המטרה היא למנוע את החמרתה או התפשטותה. לטיפול במחלה יש שתי מטרות עיקריות: שיפור איכות החיים של המטופלת וכן לשמר ולשפר את הפוריות.

קיימים מספר סוגים של טיפולים באנדומטריוזיס:

* טיפול בתכשירים נוגדי כאבים ודלקת כדי להקל על הסימפטומים.

* טיפול הורמונלי רציף (במידה ואין התווית נגד), גלולות למניעת הריון מסוגים שונים, התקן תוך רחמי מפריש פרוגסטרון וטיפולים נוספים. מטרת הטיפול הוא למנוע את קבלת המחזור החודשי ועל ידי כך להאט את קצב התפשטות המחלה והתסמינים.

* טיפול ניתוחי. כאשר הטיפול ההורמונלי לא עוזר או אם מדובר במחלה קשה , הפתרון הכירורגי רלוונטי. מטרת הניתוח היא הסרת הנגעים, הפרדת הידבקויות, ניוד אברי האגן ושחזור המבנה האנטומי של איברי האגן. ניתן גם לבדוק את תקינות החצוצרות לקראת הריונות עתידיים. לעתים, כאשר ישנם מוקדים עמוקים במערכת העיכול או השתן, הניתוח יתבצע בשילוב עם כירורג קולורקטאלי או עם אורולוג.

בנוסף, ישנם כיום טיפולים נוספים שנכנסו לאחרונה לתחום ומציעים חידוש בטיפול במחלה לחלק מהחולות.

ומה לגבי רפואה משלימה?

כיום אנחנו מאמינים ביישום הגישה ההוליסטית שמשלב טיפול הורמונלי/ ניתוחי בשילוב טיפולים משלימים. קיים מגוון רחב של טיפולים שעשויים לסייע ולשפר את איכות החיים בשילוב עם הטיפולים הקונבנציונליים. (דיאטה מותאמת, טיפול בדיקור, ארוויגו (עיסוי רחם), יוגה נשית ועוד.
במצבים מסוימים ניתן לשלב גם טיפול במסגרת מרפאת כאב ושקילת קנאביס רפואי.

ד”ר אלעד ברקוביץ הוא גניקולוג מומחה לניתוחים אנדוסקופים מתקדמים ולאנדומטריוזיס.

פרטים נוספים באתר http://www.dr-elad.co.il

מדובר באחת המחלות החידתיות, שמעסיקות רבות את עולם המחקר. המחלה נגרמת בשל הימצאותם של תאים דמויי רירית הרחם מחוץ לרחם. כעשרה אחוזים מכלל הנשים בישראל בגיל הפריון סובלות מן המחלה.
ד"ר אלעד ברקוביץ'
לזימון תור ויעוץ בתחום חייגו
*2323

זימון תור

הזינו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם